Podzespoły w komputerze gamingowym – jak wybrać najlepszą kartę graficzną?

Budowa komputera do gier jest czasochłonna i wymaga odpowiednich funduszy, szczególnie gdy zależy nam na bardzo dobrych efektach. Nie powinniśmy również rozpatrywać każdej części oddzielnie, a raczej traktować peceta jako jeden organizm, w którym wszystko musi ze sobą dobrze współpracować. O czym warto wiedzieć w momencie, gdy planujemy wymianę karty graficznej? Na co zwrócić uwagę, jakie elementy muszą z nią współgrać? Który producent dostarczy nam lepszej jakości rozwiązanie?

  1. Jakie wymagania musi spełniać komputer gamingowy?
  2. Karta graficzna do gamingu – Nvidia czy AMD?
  3. O czym pamiętać przy dobieraniu karty graficznej do już posiadanych podzespołów?

Jakie wymagania musi spełniać komputer gamingowy?

Obecnie gry są jednym z najbardziej wymagających – z punktu widzenia sprzętu – zajęć, jakie wykonujemy na naszych komputerach. Wymagają nie tylko dobrej jakości obrazu, ale również dostatecznie dużo pamięci obliczeniowej, aby móc płynnie go wyświetlać. Z tego powodu, jeżeli zależy nam na maszynie, która posłuży przez kilka lat, warto rozbudowywać komputer równomiernie, inwestując zarówno w części związane z grafiką, jak i wydajność samego procesora. Kolejnym ważnym elementem jest sama obudowa komputera oraz ilość dostępnego miejsca – w końcu kartę graficzną musimy jakoś zmieścić wewnątrz, razem z innymi elementami. Nie możemy również zapomnieć o kompatybilności podzespołów względem siebie, w związku z czym jeżeli sami nie jesteśmy pewni, jaki model wybrać, najlepiej poprosić o pomoc fachowca.

Reklama

Karta graficzna do gamingu – Nvidia czy AMD?

Podobnie jak w przypadku procesorów, na rynku kart graficznych również możemy obrać jeden z dwóch kierunków: zdecydować się na karty od Nvidii, lub wybrać te wykonywane przez AMD. W pierwszym przypadku jednym z najpopularniejszych wyborów do gier jest seria GeForce o oznaczeniu 2000 lub najnowsza – 3000. Z kolei gdy preferujemy sprzęt od AMD, czeka na nas cała paleta modeli w ramach serii Radeon. Warto pamiętać, że nie musimy decydować się na tego samego producenta procesora i karty. Przykładowo AMD Ryzen będzie pracował równie dobrze z kartami od Nvidii, jak i macierzystymi Radeonami.

Elementem, o którym z kolei nie możemy zapomnieć, jest pamięć VRAM, czyli wewnętrzna pamięć karty graficznej. To od niej zależy, czy będziemy w stanie wyświetlić obraz w FullHD, 4k i innych rozdzielczościach, a także jak dużo detalu pojawi się na obrazie. Jeżeli chcemy, aby nasz komputer do gier był w stanie poradzić sobie z najwyższą jakością, nie powinniśmy celować w modele wyposażone w mniej niż 4GB VRAM.

Reklama

O czym pamiętać przy dobieraniu karty graficznej do już posiadanych podzespołów?

Przy okazji składania komputera gamingowego dobrze mieć na względzie fakt, że karta graficzna do gier to tylko jeden z wielu elementów finalnej konstrukcji. Przed zakupem bezwzględnie musimy sprawdzić, czy wybrany model jest zgodny z posiadaną przez nas płytą główną, to znaczy czy oba moduły są wyposażone w takie samo złącze. W przypadku płyty głównej istotne jest również to, ile GB pamięci RAM jest ona w stanie obsłużyć i jak dużo slotów na kości mamy do dyspozycji.

Takie samo porównanie powinniśmy przeprowadzić również pomiędzy kartą a procesorem, aby mieć pewność że wszystko będzie ze sobą współgrało. Jest to szczególnie istotne, gdy posiadamy procesor kompatybilny tylko z niektórymi rodzajami płyt, jak na przykład Intel Kaby Lake – w takiej sytuacji dobór podzespołów powinien być podyktowany przede wszystkim zgodnością trybu pracy.

Reklama
Poprzednie

Najlepsze gry strategiczne na androida

Skiny do Minecraft – 5 stron z darmowymi skinami do MC

Dalej