Jak usunąć wirusa z telefonu? – skanowanie, odwirusowanie i czyszczenie telefonu

Wirus na telefonie to coraz częstszy problem każdego znać. Jeszcze kiedyś moglibyśmy się śmiać z tego jak ktoś wspominał, że jego telefon jest zainfekowany. Czasami nawet pytał się nas jak usunąć wirusa z telefonu. Tymczasem regularne skanowanie naszego smartfona powinno się znaleźć w liście obowiązkowych rzeczy przynajmniej każdego miesiąca.

Wirus na telefonie – jak to się zaczęło?

Pierwszy wirus na telefonie jaki się pojawił został stworzony przez deweloperów z Czech i Słowacji. Nazywał się Cabir. Nie był on w żaden sposób szkodliwy. Jedyne do czego był zdolny to infekowanie urządzeń z systemem Symbian i Series 60 poprzez łącze Bluetooth. Wyświetlając im po prostu napis Cabir.

Reklama

Sytuacja zaczęła się komplikować w momencie, w którym inni programiści zaczęli się bawić pierwotną wersją wirusa i go modyfikować. Zaczęły powstawać takie odłamy jak:

 • SymOS Kiazha.A – wirus ten atakował telefony z systemem Symbian i usuwał z niego wiadomości SMS,
 • CommWarrior – ten rodzaj wirusa całkowicie przekształcał wygląd telefonu. Ikonki aplikacji i funkcji zmieniały się w znaki pirackie, a 14 dnia każdego miesiąca telefon samoczynnie się resetował.

Tak naprawdę to początek całej ścieżki cyberprzestępczości. Im więcej modeli smartfonów się pojawiało tym więcej zagrożeń czyhało na nie w sieci. Już wtedy użytkownicy zaczęli zadawać pytania z serii jak usunąć wirusa z telefonu lub jak odwirusować telefon.

Reklama

Rodzaje wirusów na telefony

Tak jak wspominałem wraz z rozwojem telefonów komórkowych rozwijały się oprogramowania do infekowania. Poszło to w takim stopniu do przodu, że zaczęliśmy rozróżniać różne typy wirusów na telefony. Wirusy na Android przybierają naprawdę różne formy, a są to między innymi:

 • oprogramowania szpiegujące – do zbierania informacji o użytkownikach,
 • ransomware – do ukrywania i usuwania ważnych plików,
 • robaki – z tymi jest największy kłopot, samoczynnie się rozmnażając i infekują wiele płaszczyzn naszego telefonu, mogą zainfekować nawet bez ingerencji właściciela,
 • trojany – równie niebezpieczne jak robaki, a momentami nawet bardziej, z tą różnicą, że muszę zostać zainstalowane wraz z inną aplikacją.

Jak sprawdzić czy na telefonie jest wirus i po czym je rozponać?

Jest kilka sytuacji, w których nasz telefon wprost nam “mówi” poprzez swoje zachowanie, że coś z nim jest nie tak. I najprawdopodobniej ma w sobie wirusa. Są to bardzo częste i rzucające się w oczy sytuacje, a należą do nich:

Reklama
 • znaczący wzrost zużycia pamięci telefonu, bez naszej ingerencji,
 • denerwujące, wyskakujące reklamy, które pojawiają się samoczynnie,
 • drastycznie wyczerpująca się bateria,
 • wysoki rachunek za abonament, bez ingerencji Twojego operatora,
 • dziwne, nieznane Ci aplikacje, które same pojawiają się na Twoim smartfonie,
 • bardzo wysoka temperatura Twojego telefonu.

Najlepszym rozwiązaniem na to jak sprawdzić czy na telefonie jest wirus to antywirus na androida. Listę 3 najlepszych naszym zdaniem przygotowaliśmy dla Was w innym artykule. Taki antywirus nie dość, że pozwoli Ci na skanowanie telefonu to usunie infekcję, a nawet przeprowadzi czyszczenie na Twoim smartfonie.

Jak usunąć wirusa na telefonie w kilku krokach

Potrzebny czas: 10 min..

Okej, przechodzimy w tym momencie do sedna sprawy i powiem Wam jak odwirusować system Android. Przyda się do tego z pewnością jeden z antywirusów, które proponowałem w innym artykule i z jego pomocy będziemy korzystać.

 1. Zainstaluj aplikację antywirusową

  Skorzystaj z jednej z aplikacji, które polecałem w poprzednim artykule, czyli: Avast, Kaspersky lub AVG. Znajdziesz je w sklepie Google play. Najlepszy darmowy antywirus na androida

 2. Przeprowadź skanowanie telefonu przy pomocy aplikacji

  Przy użyciu jednej z aplikacji przeprowadź skanowanie systemu, które pomoże Ci w wykryciu zainfekowanych aplikacji i innych plików, jeśli program nic nie wykrył, a objawy dalej się pojawiają sięgnij po inny program. Jeśli brak jakichkolwiek objaw wirusa na telefonie, to najprawdopodobniej aplikacja poradziła sobie z nim sama. Skanowanie telefonu - jak sprawdzić czy na telefonie jest wirus

 3. Usuń zainfekowane pliki / aplikacje przy użyciu antywirusa

  Teraz nie pozostaje Ci nic innego jak usunąć zbędne aplikacje i pliki, które zainfekowały Twój telefon. Zrobi to za Ciebie antywirus, którego zainstalowałeś. usuwanie-wirusa-na-telefonie

 4. Gratulacje! Twój telefon już jest zdrów.

  W tym momencie Twoje zmartwienia idą w niepamięć, Twój telefon jest wolny od wirusów, a antywirus będzie strzegł Cię przed kolejnymi infekcjami. Nie zapomnij co jakiś czas przeprowadzić skanowania telefonu, a wszystko powinno być w porządku.
  Jak usunąć wirusa na telefonie

Poprzednie

Nowości hazardowe, które mogą pojawić się w 2020 roku

Gry z PC na androida, o których nie wiedziałeś

Dalej