Historia serii #1: Grand Theft Auto (Android)

27 października 1997. Studio Rockstar Games wydaje na PC swoją najnowszą grę, Grand Theft Auto. Tytuł ten, polegający na kradzieżach samochodów i zabijaniu ludzi stał się popularny nie za sprawą fantastycznego gameplayu (ten był raczej dosyć średni), a kontrowersji, jakie stwarzał w środowisku graczy. Gra została przyjęta z mieszanymi odczuciami, jednym się spodobała, a drugim wręcz przeciwnie. Nie była to jednak gra przełomowa, a raczej przeciętna gra akcji 2D w świecie, gdzie raczkowała już technologia 3D. Programiści Rockstara się jednak nie poddali, stworzyli dwa dodatki do swojej gry, a dwa lata później wydali drugą część. Nikt jeszcze wtedy nie przypuszczał, że za kilkanaście lat GTA stanie się najpopularniejszą serią gier komputerowych na świecie. Ja jestem Andcper i dzisiaj przedstawię Wam historię serii Grand Theft Auto na platformie Android. Zapraszam!

Grand Theft Auto III: 10 Year Anniversary Edition

Grand Theft Auto 3 Mobile15 grudnia 2011, 10 lat po premierze trzeciej części GTA, Rockstar Games wydało specjalny port tej kultowej gry na urządzenia mobilne z systemami iOS oraz Android. Recenzenci i gracze byli zachwyceni widząc nowe-stare dzieło dewelopera. Gra, która kilka lat wcześniej wyciskała ostatnie soki z komputerów osobistych, teraz płynnie śmigała na nawet średniej klasy telefonach. Niektorym graczom przeszkadzało sterowanie dotykowe co można obecnie rozwiązać, podłączając do smartfonu gamepada. Akcja gry dzieje się w roku 2001 w mieście Liberty City, wzorowanym na Nowym Jorku.

Nasz bohater, wiecznie milczący Claude, wraz ze swoją dziewczyną Cataliną bierze udział w napadzie na bank miejski. Niestety, po udanej akcji Catlina zdradza Claude’a postrzeliwując go i ucieka ze swoim wspólnikiem, Miguelem. Nasz protagonista cudem przeżywa atak, jednak zostaje skazany na karę pozbawienia wolności. Podczas transportu do więzienia, na moście Callahan dochodzi do ataku bandytów, którzy chcą odbić jadącego do więzienia starszego mężczyznę. Claude i jego towarzysz, 8-Ball, wykorzystują zamieszanie i uciekają na wolność. W ten sposób rozpoczyna się droga Claude’a na szczyt mafijnego półświatka oraz do zemsty na Miguelu i Catalinie. GTA 3 to jedna z najważniejszych gier w historii, która na zawsze zdefiniowała to, czym powinna być gra w technologii 3D. Grę można obecnie pobrać z Google Play za 23,99 zł. Must have!

Grand Theft Auto: Vice City – 10th Anniversary Edition

Grand Theft Auto Vice City AndroidNa kontynuację mobilnego hitu nie musieliśmy długo czekać. Już niespełna rok po premierze mobilnego GTA 3 Rockstar Games postanowiło uczcić 10 rocznicę wydania GTA: Vice City stworzeniem jej mobilnej odsłony. Gra ponownie zebrała wysokie opinie i pochlebne recenzje, przyciągając do serii zarówno starych wyjadaczy GTA, jak i nowych fanów mobilnego grania. Akcja toczy się w latach 80-tych i umiejscowiona jest w nowym mieście Vice City, wzorowanym na Miami. Nasz protagonista, Tom Vercetti zostaje wysłany przez Sonny’ego Forelli, aby zrobić „porządek” z tamtejszymi gangami, kubańskimi gangsterami i skorumpowanymi glinami. Przygody Tommy’ego są bardzo różnorodne, przyjdzie nam min. podkładać bomby za pomocą zdalnie sterowanego helikoptera oraz uciekać przed policją na pokładzie motorówki. Samo Vice City wygląda świetnie, słoneczne plaże oraz wieżowce w centrum miasta mimo swojego wieku robią wrażenie. Na uwagę zasługuje tez klimatyczna, latynoamerykańska muzyka. GTA: VC obecnie można pobrać z Google Play, płacąc 23,99 zł. Naprawdę warto!

Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto San Andreas AndroidRockstar widząc, że udało mu sie znaleźć kurę znoszącą złote jaja postanowił wyłamać się od swojej zasady wydawania klasycznych gier z serii GTA na dziesiątą rocznicę ich premiery i 20 grudnia 2013 roku wydał mobilną odsłonę kultowego GTA: San Andreas. Aby nie znużyć graczy ciągłym wydawaniem smartfonowych wersji Grand Theft Auto, postarano się min. o poprawienie grafiki. Efekt był znakomity, gra na wysokiej jakości smartfonach wyglądała ładniej, niż na PlayStation 2. Gracze jak zwykle się nie zawiedli i z chęcią po raz kolejny sięgali po grę o przygodach CJ-a i jego przyjaciół.

Wspomniany wcześniej Carl Johnson, nasz protagonista, wraca do Los Santos starając się wyjaśnić sprawę morderstwa swojej matki. Podczas jego nieobecności wiele się zmieniło: miasto rozdarte jest przez porachunki lokalnych gangów, a przyjaciele Carla z dzieciństwa w większości stoczyli się na dno. Bohater szybko staje się niewygodny dla lokalnych gangsterów oraz skorumpowanych gliniarzy, przez których zostaje wrobiony w morderstwo. Aby oczyścić się z zarzutów i dokonać zemsty, Johnson musi jednak najpierw zaistnieć w lokalnym przestępczym półświatku. Pomogą mu w tym: Big Smokiem, Sweetemboraz Ryderem; stworzyć własny, liczący się gang. Otwarty świat jest różnorodny i naprawdę duży, a takie miasta jak Los Santos (wzorowane na Los Angeles), San Fierro (San Francisco) i Las Venturas (Las Vegas) na zawsze zapisały się w historii gier. GTA: SA kosztuje obecnie 32,99 zł w Sklepie Play. Tę grę po prostu trzeba mieć!

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Grand Theft Auto Chinatown Wars AndroidKolejny rok później w Sklepie Play pojawiła się już czwarta mobilna część GTA, tym razem było to wydane wcześniej na  Nintendo DS oraz PlayStation Portable GTA: Chinatown Wars.W grze powracamy do znanego już z poprzednich części GTA miasta Liberty City. Miejsce to różni się jednak nieco od metropolii, ukazanej np. Grand Theft Auto III, gdyż autorzy gry zmienili nieco dotychczasowy rozkład ulic i dodali szereg zupełnie nowych lokacji. Chinatown Wars cechuje się oczywiście rozbudowaną fabułą, w trakcie której wcielamy się w Huanga Lee – członka chińskiej grupy przestępczej. Głównymi pobudkami, kierującymi naszym protagonistą jest chęć zemsty na mordercach ojca oraz odzyskanie cennej pamiątki rodzinnej – miecza Yu Jian. Charakterystyczną cechą tej części jest to, że na świat patrzymy w perspektywie przypominającej połączenie tradycyjnego 3D oraz widoku z lotu ptaka. Obecna cena tej gry to 23,99 zł.

Grand Theft Auto: Liberty City Stories

Grand Theft Auto Liberty City Stories AndroidJak na razie ostatnia Androidowa część serii GTA została wydana 11 lutego 2016 roku. Tytuł ten pierwotnie został wydany na konsolkę PlayStation Portable, a potem również na PlayStation 2. Fabuła gry osadzona została ponownie w tytułowym, fikcyjnym mieście Liberty City, będącym w istocie wirtualną rekonstrukcją Nowego Jorku. Akcja toczy się zaś w roku 1998, a więc na trzy lata przed wydarzeniami, przedstawionymi w Grand Theft Auto III. Głównym bohaterem Liberty City Stories jest gangster Toni Cipriani. Jedna z postaci, dla której mogliśmy pracować w pamiętnej „trójce”.

Zmuszony niegdyś do ucieczki z miasta, po latach powraca na ulice Liberty City, aby wznowić współpracę z niejakim panem Salvatore. Musimy pomóc mu zbudować jego przestępcze imperium, a w konsekwencji sprawić, by jego rodzina ponownie przejęła kontrolę nad miastem. Na drodze naszego protagonisty stają zaś m.in. konkurencyjne rodziny mafijne, Kolumbijczycy, Yakuza oraz podrzędni, lokalni gangsterzy. Choć akcja gry dzieje się w tym samym Liberty City co GTA 3, to miasto jednak trochę się różni. W porównaniu do tego co przebywaliśmy jako Claude. GTA: LCS jest dostępne do pobrania za 32,99 zł. Kto nie znał, powinien kupić!

Jak rysuje się przyszłość serii?

Obecnie nie widać żadnych oznak, jakoby  poświęcone rozwijaniu GTA Online Rockstar Games miało stworzyć kolejne mobilne części serii GTA. A szkoda, bo takie zapomniane odsłony jak np. Vice City Stories, Episodes from Liberty City czy Advance aż się o to proszą. Teoretycznie, wraz z rozwojem technologii urządzeń mobilnych. Nasze smartfony zdolne są do przenośnego portu GTA IV lub zupełnie nową, dedykowaną smartfonom i tabletom część serii. Kto wie, co przyniesie przyszłość? Jak to się mówi: pożyjemy, zobaczymy. Ode mnie to już wszystko na ten temat. Nie zapomnij strzelić lajka oraz polubić strony na Facebooku, gdyż bardzo motywuje nas to do dalszej pracy nad serwisem. Dzięki!