Fortnite na Androida, czyli przypadek gry tak popularnej, że mogła pozwolić sobie na ominięcie Google Play

fortnite na androida

11 października 2018 studio Epic Games wydało swój najnowszy hit, Fortnite na Androida. Rzeczą, która najbardziej zaskoczyła graczy nie były wysokie wymagania sprzętowe, lecz fakt, że gry nie można było pobrać ze sklepu Google Play.

Jak to się zaczęło?

W lipcu 2017 roku Fortnite zadebiutowało na PC, PS4 oraz XONE jako gra przygodowa multiplayer, polegająca na ratowaniu świata przed demonami. Tytuł ten nie stał się jednak tak popularny, jak chcieliby tego twórcy. Postanowiono więc stworzyć nowy model rozgrywki osadzony w świecie Fortnite i postawiono na szalenie popularny w ostatnich czasach battle royale. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę i Fortnite: Battle Royale błyskawicznie zdobyło graczy na całym świecie. Wielka popularność gry przyczyniła się do tego, że już pół roku póżniej Epic Games wydało wersję na iOS, a kolejne 2 miesiące póżniej na Nintendo Switch. W ten oto sposób dochodzimy do wersji na Androida. W tym przypadku jednak aby pobrać grę musimy zrobić to przez oficjalną stronę Epic Games lub przez specjalnego installera, dostępnego min. w sklepie Samsung Galaxy Apps. Dlaczego twórcy Fortnite zdecydowali się nie umieszczać gry w Google Play? Odpowiedź jest raczej prosta, a brzmi ona…

Many, many, many

Nie ma co ukrywać – Fortnite na Androida jest tak samo dochodowy, co jego odsłony na konsolach i PC. Najpopularniejsza gra battle royale przynosi deweloperowi prawdziwe kokosy. Gdyby więc gracze mieli pobierać ją z Google Play, Epic Games musiałoby oddać część zarobionych pieniędzy właśnie gigantowi z Mountain View. A w takim wypadku jak teraz, gdy Fortnite’a możemy pobrać tylko z ich strony, cała kasa trafia do nich. Ci goście wiedzą, jak robić biznes!

Czy takie sytuacje mogą się powtarzać w przyszłości?

Naszym zdaniem – raczej nie. Google Play ma mimo wszystko wielki autorytet wśród wydawców gier i niepodważalną pozycję na rynku gier mobilnych. Poza tym, inne popularne gry takie jak np. podobny do Fortnite’a PUBG: Mobile są dostępne w największym Androidowym sklepie cyfrowym. Programiści Google’a mogą więc spać spokojnie. Na horyzoncie zresztą nie widać obecnie żadnej gry, która mogłaby szturmem podbić rynek gier, tak jak zrobiło to Fortnite: Battle Royale.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Pobraliście Fortnite na waszego smartfona? Napiszcie w komentarzu! Zachęcamy do polubienia naszej strony na Facebooku oraz zaobserwowania naszego Twittera. Bardzo motywuje nas to do dalszej pracy. Dzięki!